Masz pytania?
 • Napisz do nas Jesteśmy na Facebooku!
 • Logowanie
  Przypomnij hasło
 • Rejestracja

Jak zrobić naturalne oliwki i olejki do ciała DIY?

Ocena (0 / 5,00)
W potocznym i marketingowym języku słowo olejek używane jest niewłaściwie do określenia kosmetyków składających się z rozpuszczalnych w tłuszczach (lipofilowych) składników. W kosmetologii nazwa olejki zarezerwowana jest dla olejków eterycznych (lotnych destylatów z roślin). Z kolei kosmetyki składające się z lipidowych składników to po prostu oliwki. 
  
Zrobienie oliwki zajmie Ci zaledwie kilka minut. Ważne aby poznać kilka zasad łączenia składników, poza tym będziesz mogła tworzyć własne kosmetyki według preferencji i pomysłowości oraz jakości porównywalnej do najlepszych kosmetyków na rynku.
 
 
 
Główna zasada:
Łączymy ze sobą składniki rozpuszczalne w tłuszczach.
 
 
W tłuszczach rozpuszczają się:
 • oleje i masła roślinne

 • 100% olejki eteryczne

 • cenne 5% olejki eteryczne

 • witamina A

 • witamina E

 • witamina C w formie olejowej

 • skwalan

 • koenzym Q10 proszek (rozpuscza się w tłuszczach po podgrzaniu)

 • koenzym Q10+E

 • niezmydlalna frakcja oleju sojowego 

Informacji możesz również szukać w opisach surowców, w szczególności w przypadku substancji aktywnych i witamin podajemy czy dany surowiec rozpuszcza się w wodzie czy też w tłuszczach.
 
 
Krok 1
Z wybranego jednego, dwóch lub trzech olejów tworzymy bazę oliwki.
Za bazę będą więc z powodzeniem mogły służyć te oleje które zaleca się stosować na skórę w stężeniach bez ograniczeń do 100%. Np.: olej ze słodkich migdałów, olej z pestek moreli, olej makadamia, olej jojoba, olej arganowy, olej z dzikiej róży, olej sojowy, olej z pestek winogron, olej kokosowy frakcjonowany, olej ryżowy.
 
Krok 2
Na tym etapie wybieramy gęste oleje oraz składniki aktywne rozpuszczalne w tłuszczach. W zależności od zaleceń znajdujących sie na stronie produktu będą stanowić  od 1 do 20%. Np.: olej z awokado, olej z kiełków pszenicy, olej z pestek granatu, olej tamanu, olej z czarnego kminku, koenzym Q10, witaminy A i E. 
 
Krok 3  
Olejki eteryczne mają właściwości nie tylko zapachowe ale również pielęgnacyjne a nawet terapeutyczne. W naszym sklepie w kategorii olejki eteryczne znajdziesz kilkadziesiąt olejków. Cenne 5% olejki eteryczne w jojobie również będą dobrze komponować się w oliwce. Roztwór cennych olejków eterycznych powinien stanowić nie więcej niż. 20% oliwki. 100% olejki eteryczne są silnie stężonymi substancjami i w sumie nie powinny stanowić więcej niż 0,2-3% całości oliwki.
 
Krok 4
Zabezpieczenie oliwki antyoksydantem. Jako, że oleje w szczególności te z dużą zawartością Nienasyconych Kwasów Tłuszczowych mogą ulegać z czasem jełczeniu zaleca się dodanie do oliwki ok. 0,5-1% antyoksydantu w celu opóźnienia procesu rozkładu. Witamina E jest doskonałym antyoksydantem a jednocześnie składnikiem pielęgnującym naszą skórę.
 
Jak w praktyce przygotować własną recepturę na oliwkę?
 
Po wybraniu olejów, substancji aktywnych i olejków eterycznych ustal procentową ilość każdego składnika. Suma wszystkich składników powinna dawać 100%. Zacznij od tych, które mają z góry ustaloną ilość np. olejki eteryczne tylko w przedziale 0,2-3%.

Mając recepturę w procentach możesz ją łatwo przeliczyć na gramy lub mililitry.
Jeśli chcesz przygotować 200 ml oliwki mnożysz ilość podaną w recepturze x 2, jeśli chcesz przygotować tylko 25 ml dzielisz przez 4 itp.
 
Składniki najlepiej odmierzać na wadze w gramach. Aby uzyskać przelicznik gram na ml potrzebna jest informacja o gęstości.W przypadku produktów olejowych 1 ml to ok 0.92 g (dane dla oleju ze słodkich migdałów) lub licząc odwrotnie 1 g to ok 1.09 ml.
 
Przykład:
80 ml oleju ze słodkich migdałów to 73,6 g bo:
80 ml x 0,92 g/ml = 73,6 g
 
 
 
(C) 2006-2018 ECOSPA.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.
 
Wszystkie materiały: teksty (za wyjątkiem cytowanych), slogany, grafiki, zdjęcia itp. znajdujące się w tym serwisie są własnością ECOSPA Supply, Artur Chaber i podlegają ochronie prawnej na mocy ustawy o prawie autorskim.
 

 

Pomóż podjąć decyzję innym - oceń i skomentuj